Space X Ve Uzay

Uzayda yaşam var mı ? Dünya dışı canlılar var mı ? Bu gibi sorular ve 51.Bölge geyikleri uzun bir zamandır insanların merak kaynağı olmuştur. Hatta bazılarımızın uzayda yaşamla alakalı absürt hayalleri bile vardır. ( bknz : yabancı bir porno firması olan pornhub ) Space X’in bize vaat ettiği şey ile artık bu düşünce ne absürt ne de bir hayal. Space X, PayPal ve Tesla Motors şirketlerinin kurucu ortaklarından olan Elon Musk tarafından kurulmuş bir şirkettir. Kaliforniya merkezli olan Space X marsta kolonileşme amacı gütmektedir.

Günümüzde, uzaya fırlatılan roket sistemlerinin tek kullanımlık olmasından dolayı oraya yerleşmek ve ya turistik bir gezi yapmak için çok kullanımlık roket sistemleri geliştirmek üzerine çalışıyor. Çok kullanımlık roket sistemi çalışmalarında şimdiye kadar Falcon 1 ve Falcon 9 isimli tekrar kullanılabilen iki roket sistemi geliştiren Space X bunun dışında, Falcon 9 tarafından yörüngeye oturtulmuş Uluslararası Uzay İstasyonuna erzak temini için Dragon isminde bir de insansız uzay aracı geliştirdi.

Yolladığı insansız uzay aracını dünyaya tekrar geri getirmeyi başaran Space X dünyada bir ilki gerçekleştirerek tarihe imzasını attı. SpaceX kendisine ait mürettebatlı ilk uzay aracı olan “Dragon” uzay aracının 2017’ye kadar test uçuşunu yapmayı planlıyordu ancak Falcon 9 un patlamasıyla bu planlarını 2018’in ortalarına kadar ertelemiş görünüyor. Gelecek ne gösterir bilinmez ama sonunun uzayda çoğalma planlarıyla örtüşmemesini gönülden diliyoruz

3 thoughts on “Space X Ve Uzay

 • 6 Mart 2017 tarihinde, saat 01:20
  Permalink

  güzel yazı gerçekten ellerinize sağlık

  Yanıtla
 • 7 Mart 2017 tarihinde, saat 20:31
  Permalink

  eğer sürekli gidilebilirse birçok firma ekmek yer bundan

  Yanıtla
 • 26 Mart 2017 tarihinde, saat 23:28
  Permalink

  Marsa insanlar gittikten sonra Uzaylılar;
  -Ticari sağa çekkk

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir