Akıllı Bileklik Akıllı Bir Tercih Mi?

Hayatımızdaki çoğu cihaz akıllandı. Hatta giydiğimiz eşyalar bile! Geleceğin teknolojisi olarak gösterilen, giyilebilir teknoloji, son günlerde karşımıza VR gözlükler, akıllı saatler ve şimdilerde bileğimize taktığımız nabzımızı adımımızı sayacak duruma kadar gelmiş bileklikler.

Bu yazımızda akıllı bileklikleri satın almanın mantıklı bir tercih olup olmadığını ve gerçekten bu cihazlara ihtiyacımız olup olmadığını anlatacağız. Eğer siz de akıllı bileklik alma konusunda kararsızsanız bu yazımız sizin için bir rehber olabilir.

Ne İşe Yarıyor Bu Akıllı Bileklikler?

Eğer bu konuda araştırma yapmaya başlamışsanız akıllı saatler ve akıllı bileklikler arasında kalmış olabilmeniz muhtemel. Fakat tercih konusunda fikrinizi değiştirebilecek bir kaç farklılığa sahip bu iki cihaz. Akıllı saatler, müzik dinleyebileceğiniz mesajlarınızı okuyabileceğiniz hatta onlara cevap yazacak kadar geniş bir yeteneklerle donatılmış olsa da, akıllı bilekliklerin özellikleri daha kısıtlı.

Her marka ve modelde genel olarak değişen özelliklere sahip olsa da genel olarak; nabız sayma, adım sayma, telefonunuza gelen bildirimleri gösterme ve bazılarında saati gösterme özelliklerini sunuyor kullanıcılarına. Akıllı saate göre en büyük tercih sebebi ise fiyat ve pil süresi.

Tercihinizi İhtiyaçlarınıza Göre Yapmalısınız

Başlıkta da dediğimiz gibi bu cihazların akıllı bir tercih olup olmaması sorusunun cevabı, aslında kullanıcı tarafından verilmelidir. Eğer yürüyüş  ve spor yapmayı seven bir insansanız ve attığınız adımlarınızı ve sporunuzu yaparken kalp atışlarınızın değişimini gözlemlemek isterseniz tabi ki tercihiniz nabız ve adım sayma özelliklerine sahip spor bir bileklik almak olmalı.

Spor yapmayı tercih etmiyorsanız ya da nabzını ve kalp atışınızı merak etmeyen biriyseniz bu tür cihazları almak pek mantıklı bir tercih olmayacaktır. Tercihinizi daha çok telefonunuza gelen bildirimleri gösteren şarj süresi daha uzun giden bir cihazdan yana kullanmalısınız. Müzik dinlemeyi seven bir kişiyseniz ve müzik değiştirmek için telefonunuzu cebinizden sürekli çıkartmayı sevmiyorsanız, telefonunuzun müzik uygulaması ile entegre şekilde çalışacak müziklerinizi bilekliğinizden değiştirebileceğiniz bir cihaz satın almak an akıllıca tercih olacaktır.

Hangi Marka ve Modeli Almalıyım?

Marka ve model önerisine gelmeden önce ihtiyaçlarınızı ve bir akıllı bileklikten istediklerinizi seçmiş olmanız gerekiyor. Eğer ne istediğinizi seçmişseniz kararınızı etkileyen yeni iki faktör karşımıza çıkacak. Pil kullanımı ve fiyat.

Xiaomi Mi Band

            Adını sıklıkla duymaya başladığımız kaliteli ürünler üreten Xiaomi markası, akıllı bileklik modelleri ile de karşımıza çıkıyor. Günlük olarak ne kadar yürüdüğünüzü, kaç kalori yaktığınızı, gece ne kadar uyuduğunuzu takip eden bu cihaz, telefonunuzun bildirimlerini bileğinizdeki titreşim ile sizi uyararak gösteriyor. Bir ay süren batarya süresi ve malzeme kalitesi olarak oldukça doyurucu olan bu cihazı eğer ihtiyaçlarınızı karşılıyorsa tercih edebilirsiniz.

Jawbone UP2

            Eğer cihazınızın görünümüne özen gösteren biriyseniz size en uygun tercihlerden biri olacak bu bileklik oldukça şık bir tasarım ile karşımıza çıkıyor. Uyku izleme ve akıllı alarm özellikleri ile yine oldukça doyurucu bir batarya ile karşımıza çıkıyor.

 

Fitbit Charge HR

            Spor yapmayı seven bir kişiliğe sahip iseniz tercihinizi bu cihazdan yana kullanabileceğinizi söyleyebiliriz. Tüm ihtiyaçlarınızı karşılar özelliklere sahip bu bileklik kalp atış hızından yaktığınız kaloriye kadar spor yaparken vücudunuzdaki çoğu değişikliği izleme olanağı sağlıyor. Üzerinde bulunan OLED ekranı ile bileklik üzerinden takip edebileceğiniz günlük istatistikler, spor yaparken telefonunuza bakmadan dahi tüm değişiklikleri gözlemlemenize olanak sağlıyor.

Her ne kadar bu yazıdan sonra bir çok yeni marka ve model karşımıza çıkacak olursa olsun, temel olarak tercihi siz yapacağınız için yol gösteren bir akıllı bileklik rehberi yazmak istedik. Eğer bir akıllı bilekliğin sunduğu özelliklere ihtiyacınız varsa, akıllı bileklik akıllı bir tercih olabilir.

3 thoughts on “Akıllı Bileklik Akıllı Bir Tercih Mi?

 • 5 Mart 2017 tarihinde, saat 23:39
  Permalink

  düzenli spor yapan bana göre kesinlikle akıllı bir tercih

  Yanıtla
 • 7 Mart 2017 tarihinde, saat 16:35
  Permalink

  güzel yazı ellerinize sağlık

  Yanıtla
 • 7 Mart 2017 tarihinde, saat 20:38
  Permalink

  bence akıllı saatler daha bi alınası sanki

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir