Twitch Oyun Satacak!

Geçtiğimiz yıllarda Amazon tarafından 970 Milyon dolar karşılığında satın alınan, internet üzerinden canlı yayın platformu devi olan Twitch, büyük bir hamleye hazırlanıyor. Genel olarak oyuncuların “Gaming” yayınları yaptığı bu platform, yine kendi kullanıcı kitlesi olan oyunculara yönelik olarak oyun satmayı planlıyor. Şuan için oyun mağazası tekeli diyebileceğimiz Steam‘e rakip olacağını düşünmüyoruz.

Önümüzdeki ilkbahar aylarında gelecek olan bu dev yönelik, seyircilere canlı yayınını izlediği oyunu aynı sayfa üzerinden alma imkanı sağlayacak. Bu sayede müşteri hem alacağı oyunun incelemesini izlerken hem de aynı sayfa üzerinden oyunu kendi bilgisayarında oynamaya başlayabilecek. Bu akıllıca pazarlama stratejisi ile Twitch, hali hazırda olan kullanıcı kitlesi ile pazara iddialı bir giriş yapmış olacak.

Yayıncıya %5 Pay Ödenecek!

Twitch oyun satışlarından elde edeceği gelirin yüzde 70’ini oyunun yapımcısına verirken diğer yüzde 5’lik kâr oyunun tanıtımını yapan yayıncıya ödenecek. Bu sayede hem sadece bağışlar ve reklam üzerinden kazanç sağlayabilen yayıncılara yeni bir gelir sağlanacak , hem de Twitch geri kalan yüzde 25’lik payı kendine alarak büyük bir kazanç sağlayacak. Yani ortada herkes için kazan-kazan durumu söz konusu. Hali hazırda Amazon bünyesinde bulunan Twitch, satış konusunda oldukça tecrübeli bir markanın kanatları altında.

İlk olarak ABD pazarına girecek olan bu proje, daha sonrasında tüm dünya geneline yayılmayı planlıyor. Twitch’in bu hareketi ile oyun satış platformları arasındaki rekabet alevleneceğe benziyor ve bu rekabetten kazançlı çıkacak olan tabii ki oyuncular olacak. Önümüzdeki aylarda bu projesine başlayacak olan Twitch’i heyecan ile bekliyoruz.

2 thoughts on “Twitch Oyun Satacak!

 • 7 Mart 2017 tarihinde, saat 01:43
  Permalink

  piyasayı bunlar canlandırır canlandırırsa

  Yanıtla
 • 7 Mart 2017 tarihinde, saat 20:34
  Permalink

  faydalı yazı daha çok oyunla ilgili haberleri beklemekteyim

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir