Skype Yine Yenileniyor

İnternette chat yapmanın en keyifli olduğu yıllarda her birimizin kullandığı, bilgisayar üzerinden yegane yazışma aracımız olan MSN Messenger’ı eminim hepimiz hatırlıyoruzdur. Günümüzde önümüze yığınla “yenilik” sunan her mobil cihazda olan iletişim programları hiç bir zaman onun tadını veremedi. Anlık mesajlaşma uygulamaları bilgisayarlardan mobil cihazlara kayarken, bilgisayarlarda kalmayı başaran daha geniş kullanım amacı olan  Microsoft’un her dönem geliştirdiği göz bebeği Skype, kelimenin tam anlamı ile baştan aşağıya yenileniyor.

Microsoft tarafından gelen “eski sürümleri kullanmayın” uyarıları köklü bir yenilik geleceğinin habercisiydi. Şimdi gelen yeni haberlere göre Microsoft, Skype için büyük bir güncelleme üzerinde çalışıyor. Hem mobilde hem de kişisel bilgisayarlarda kullanabildiğimiz Skype, her platform üzerinde yenilenerek daha stabil ve kararlı bir sürüme ulaşmayı planlıyor.

Bizi Neler Bekliyor?

Microsoft’un hemen hemen her ürününe yaptığı gibi Skype için de, Bing arama motoru entegrasyonu sağlanıyor bu yeni sürümde. Uygulama içinde arama yapmayı kolaylaştırmayı hedefleyen bu yeniliğin, kullanıcıyı tek arama motoru kullanmaya zorlayarak yenilikten ziyade “zorluk” çıkartmaması temennimiz. Bunun dışında fotoğraf gönderirken emoji ekleme imkanı ile Snapchat’in, görüntülü konuşma sırasında smiley göndererek de Periscope’un kulaklarını çınlatıyor.

Ayrıca yepyeni bir arayüz ve kullanım şekline bürünecek olan Skype, daha basit ve anlaşılır minimal bir tasarım ile kullanıcıların önüne çıkmaya hazırlanıyor. Özellikle mobilde getirilecek olan stabilite ve basitlik, Microsoft’a mobil pazardaki payını büyütme fırsatı sunabilir. Mobil cihazlarda tahtı zor sallanacak olan WhatsApp, Telegram, Facebook Messenger gibi mesajlaşma programlarının karşısına güçlü ve köklü bir yazılım olarak çıkabilir.

Ne Zaman Tamamlanmış Olacak?

İddialı ve baştan aşağı yenilenmiş bir Skype’ın piyasaya sürüleceği tarih henüz tam olarak bilinmiyor fakat beta sürümü olan Skype Preview iOS ve Android platformlarında kullanıcıya açılmış durumda.

Yenilenmiş bir Skype fikri bize heyecan verirken, Microsoft’un  getireceği yenilikler ve haberler ile tekrar burada olacağız.

One thought on “Skype Yine Yenileniyor

  • 7 Mart 2017 tarihinde, saat 20:36
    Permalink

    skype biraz daha kullanışlı olursa rağbet artacaktır diye düşünüyorum

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir