Emojilerin Tarihi

Bir zamanlar bir yandan Winamp’ta dinlediğimiz şarkıları “MSN’de ne dinliyorum” özelliği ile durum çubuğumuzda gösterirken, diğer yandan her harf ve simge için özenle seçtiğimiz “Smileylar” ile sevdiğimiz kıza/oğlana yazardık. Belkide internette 4 GB kotamız ile, en özgür hissettiğimiz zamanlardı o zamanlar. Fakat önce MSN Messenger alındı elimizden sonra Winamp. Onların yerine kendi seçtikleri emojiler ve ruhsuz yazışma programları verildi elimize.

Her ne kadar karamsar ve duygusal bir giriş yapmış olsak bile emojilerin, alfabenin keşfinden sonra insanın yazılı iletişiminde büyük bir devrim olduğunu söylemek hiç yanlış olmayacaktır. Karşımızdaki kişiye anlatmak istediklerimizi ve duygularımızı basit sarı suratlar ile anlatabiliyor, hatta onlar olmadan yazışmalarda kendimizi eksik hissediyoruz.

Durum bu derecede her insan tarafından kabul görürken, tüm mobil cihazlarda farklı işletim sistemleri ve farklı uygulamalar üzerinden gönderilen emojilerin aynı olması, ya da  en azından aynı şeyleri ifade etmesi gerekiyordu. Bu yüzden getirilen her yeni emoji, tüm platformlarda aynı anda güncellenmeye başladı.

Yeni güncelleme ile gelen emojilerimiz ise tam olarak bu hikayeden geliyor. Google tarafından Unicode komitesine, emojilere cinsiyet eşitliği ve meslekler konusunda çalışma yürütülmesi için çağrıda bulundu. Android 7.1 ve iOS 10.2’de hali hazırda kullanılabilen emojiler, son güncelleme ile WhatsApp uygulamasına da geldi.

Genel olarak meslekler ve cinsiyet eşitliği konusunda getirilen yeni emojilerin yanı sıra, tasarımı yenilenmiş bir çok emoji de karşımıza çıkıyor.

Her geçen gün artan emoji hazinemize gelen her yeni üyede, adeta alfabemize yeni bir harf gelmişcesine sevinirken, mevcut emojilerin çokluğu ve sonunun ne zaman geleceğini de merak etmekten kendimizi alıkoyamıyoruz.

3 thoughts on “Emojilerin Tarihi

 • 6 Mart 2017 tarihinde, saat 01:22
  Permalink

  msn’den sonra çok bozdu bunlarda eskiden daha mutluyduk sanki

  Yanıtla
 • 7 Mart 2017 tarihinde, saat 16:37
  Permalink

  emojiler olmasa napardık

  Yanıtla
 • 7 Mart 2017 tarihinde, saat 20:25
  Permalink

  emojiler hayatımıza renk kattı duygularımızı konuşmadan belli edebiliyoruz

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir