Canlı Yayın Platformları

Ülkemizde popüler olan yayın platformlarını inceleyeceğiz. Farklı ve ortak konsepte değişik özelliklere sahip bu platformları özellik, amaç ve alana göre sizler için değerlendirdik.

Twitch (1)Twitch global bir oyuncu yayın platformudur. Sitede konsepti gereği oyun yayını dışında yayın yapmak yasaktır. Yaklaşık olarak verilen rakama göre 1.5 milyon aktif yayıncı bu site üzerinden yayın yapmaktadır. Twitch TV  açıkcası eğlenceli bir platform, profesyonel oyuncuların yayınlarını izlemek gerekse muhabbeti güzel olan bağımsız günlük oyun yayını yapan yayıncıları izlemek gerçekten keyif verici olabiliyor. Son olarak delay yani gecikme süresi standart olarak 15 saniye fakat buna ekleme yapabiliyorsunuz.

younow-iconYounow sosyal medya fenomenlerininde bulunmasıyla popüler olmuş bir platform, gerek bilgisayar gerekse akıllı telefonlar üzerinden yayın yapılabiliyor. Eğlence konseptli bir platform gibi görüksede biraz acımasız diyebiliriz, eğer yayınınıza yapılan negatif geribildirimler pozitiflerden fazlaysa yayınızı kapatabiliyorlar. Böylece sadece sevilen, kaliteli diyebileceğimiz yayınlar olması sağlanıyor.

android-periscopePeriscope listedeki canlı yayın platformlarından biraz daha farklıdır. Farklı olma sebebi ise sadece akıllı telefon üzerinden yayınlar yapılabilmesidir. Kullanım alanı sohbet ve sosyalleşme üzerinedir. Sohbet eğlence ve diğer genel konuları içeren yayınları görmeniz olağan. Örneğin korku evine gitmiş bir grup insanın yaptığı yayını izleyerek epey eğlenebilirsiniz.

pandaClansy tamamen türk yapımı canlı yayın platformudur. Hem Twitch gibi oyun, hemde Periscope gibi mobil yayınların yapıldığı bir canlı yayın platformudur. Sade bir arayüze sahiptir. Bu platformun en büyük artısı +18 yayınlar dışında her çeşit yayın yapılabilmesi olsada genellikle oyun üzerinedir fakat az bir olasılıkla sitede profesyonel bir Counter Strike oyuncusunu görürken bir taraftanda mutfakta hünerlerini sergileyen bir hanımefendi görebilirsiniz. Clansy sadece 4 saniyelik bir gecikme süresi sağlıyor isteğe bağlı bunu yayıncı arttırabiliyor.

unnamedNikksy ‘de türk yapımı bir platform, twitch gibi sadece oyun üzerine kurulu bir platform. Adını yaptığı turnuvalar ve ödülleri ile gündeme getiren bir platform. Yapılan oyun yayınlarının kısıtlı olduğu görülüyor yani pek oyun çeşiti yok. Tek bir oyun ele alınarak konsept oluşturulmuş.

3 thoughts on “Canlı Yayın Platformları

 • 13 Şubat 2017 tarihinde, saat 20:42
  Permalink

  Twitch ve Cluansy yayınları bir oyuncu olarak çok hoşuma gidiyordu ta ki clansy kapanana kadar şuanlık oyun konusunda takip ettiğim sadece twitch var ama periscope’un günümüzdeki kullanılış amacı aşikar

  Yanıtla
 • 6 Mart 2017 tarihinde, saat 23:11
  Permalink

  şu sıralar sosyal ağlarda canlı yayın yapmaya başladı bakalım rekabet kızışıyor

  Yanıtla
 • 7 Mart 2017 tarihinde, saat 16:36
  Permalink

  ellerinize sağlık yararlı yazı

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir