7 Mart WikiLeaks İddiaları – Vault 7 Nedir?

Yakın zamanda yine benzer olaylarla gündemi meşgul etmeyi başaran WikiLeaks şu an ise CİA tarafından tamamen dinlediğimizi ve izlendiğimizi iddia ediyor! Öncelikle WikiLeaks nedir ona bakalım; Aktivizmi savunan ve ticari amaç gütmeyerek ülkelerin devletlerine ait önemli bilgi ve belgelerini ifşa eden bir kuruluştur. Gazeteci ve aktivist Julian Assange tarafından 2006’da kurulmuştur.

Vault 7

Torrent üzerinden yayınladıkları ve indirilebilir durumda olan Vault 7 adındaki sayısı 8.000’i aşan belgeler ile bugünün gündemine damga vurmuştur. Belgelerin CİA kaynaklı olduğu söylenmekle birlikte yine CİA tarafından Apple, Google, Samsung ve hatta Microsoft’un bile ürünlerini casusluk amacıyla kullandığını iddia etmiştir. Bahsi geçen iddia tam olarak bu marka ve ürünleri kapsıyor: Microsoft- Windows, Apple – iOS, Google – Android, Samsung’un ise Akıllı TV‘lerinin gizli mikrofon aracılığıyla casusluk için kullanıldığı söyleniyor.

Amaçları Ne?

Eğer iddia gerçek ise amaçları oldukça açık. WikiLeaks hükümetin amacının güvenlik ve bu bilgileri kullanmadan yana olduğunu belirtiyor ve bunun bir siber silah olarak kullanılmakta olduğunun altını çiziyor. Bu hack programı aslında tam olarak bunları kapsıyor. CİA’in Embedded Development Branch (Entegre Geliştirme Şubesi)’nin bu projenin fikir sahibi olduğunu ve tasarladığını belirtiyor.

Ya Gerçekse?

Bunun henüz bir iddia yani bir varsayım olduğunu hatırlamak gerekir. Fakat diğer ihtimalleri de göz önünde bulundurursak iPhone’unuzun veya kişisel bilgisayarınızın sizi dinlediğini düşünebiliyor musunuz? Ve bunun direkt üretici tarafından yapıldığını. Evet, gerçekten korkunç. Şu an için suçlanan taraflardan henüz bir açıklama gelmedi. Şu an için komplo teorisyenleri için oldukça iyi bir ekmek olsa da olayın kişisel olmadığını ve kişiselleştirmenin doğru olmadığını vurgulayabiliriz. Evet izlenmek ve dinlenmek son derece rahatsız edici ve kötü fakat bu projenin algoritmasında önemli kişiler ve bazı anahtar kelimeler olduğu da bariz durumda yani paranoyak davranmak pek yerli değil. Olay tazeliğini koruyor, yeni bilgiler ulaşınca sizlerle paylaşacağız.

3 thoughts on “7 Mart WikiLeaks İddiaları – Vault 7 Nedir?

 • 7 Mart 2017 tarihinde, saat 20:21
  Permalink

  güzel yazı gerçekten takipteyim

  Yanıtla
 • 7 Mart 2017 tarihinde, saat 20:46
  Permalink

  bana kalırsa bütün bilgilerimiz depolanıyor zaten ama adamlar bizim saçma sapan şeylerimizi ne yapsın ki

  Yanıtla
 • 26 Mart 2017 tarihinde, saat 23:35
  Permalink

  Google,Microsoft ve Apple güvenlik açığımız yok desede ve olmasada adamlar casus yazılımlar ve uygulamalarla format bile atılınca cihazdan atılamayan virüs yaptıkları gündemde. Yaparlarmı yaparlar adam akıllı hayır yapmıyoruz bile diyemiyorlar

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir