Play Store mu? App Store mu?

Google’ın kendi işletim sistemi olan Android ve Apple’ın kendi cihazları için geliştirdiği iOS, fanboy savaşları ve sık sık karşılaştırmalar ile karşımıza çıksa da bu kez uygulama mağazalarını ele alacağız. Ezeli rekabet içinde bulunan 2 platform ve mağazaları, haydi bakalım!

App Store Daha Fazla Uygulamaya Sahip

Geride bıraktığımız 2016 yılı itibariyle App Store içerisinde 2.5 milyondan fazla uygulama barındırırken bu uygulamaların 1 milyonu aşkını iPhone odaklı geliştirildi. Öte yandan Play Store bünyesinde 2 milyon uygulama barındırıyor. Her ne kadar büyük bi rakamsal fark gözükmese de App Store kullanıcılarına daha fazla seçenek sunuyor.

Play Store Yeni Geliştiriciler İçin Bulunmaz Nimet

App Store, developer (geliştirici) hesabı yıllık 99$ fiyat etiketine sahipken; Play Store tek seferlik 25$ gibi makul bi rakam ile yeni yazılımcılar için büyük bir fırsat sunuyor. App Store’a geliştirdiğiniz uygulama mağazaya konulmadan önce en iyi ihtimale bir haftalık test sürecinden geçirilir herhangi bi sıkıntı olmazsa markete kabul edilir. Aksi halde hatalarınızı düzeltmeniz üzere sizi geri çevirirler. Diğer taraftan uygulamanızı Play Store’a kendiniz 2-3 saatlik bir süreçte ekleyebilirsiniz. App Store’a güncelleme yapacağınızda günlerce bekletilecekken Play Store’da günde bir kaç güncelleme yapmanızda hiç bir sorun yoktur.

Her ne kadar kendi içinde artıları ve eksileri olsa da, bu iki platform farklı sistemler ve hedef kitle ile karşımıza çıkıyor. App Store kalite ve kullanıcıyı ön planda tutarken; Play Store her uygulamaya kapısını açarak çeşitlilik sunuyor.

2 thoughts on “Play Store mu? App Store mu?

 • 6 Mart 2017 tarihinde, saat 17:57
  Permalink

  ikisininde kullanıcıları farklı app storede ücretli iken uygulama play storede değil

  Yanıtla
 • 7 Mart 2017 tarihinde, saat 20:39
  Permalink

  başka mağazalarda olsa keşke rekabet biraz daha artardı

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir